Weryfikacja kontrahenta powinna być jednym z najważniejszych etapów rozpoczęcia współpracy z jakimkolwiek podmiotem gospodarczym. Niestety polscy przedsiębiorcy od lat opierają się głównie na swojej intuicji lub wyszukują informacje na własną rękę. Takie rozwiązanie może być wystarczające, jeśli mamy do czynienia z rzetelnym współpracownikiem, o tyle w przypadku nierzetelnego podmiotu sytuacja wygląda znacznie gorzej. Konsekwencje nawiązania współpracy z taką firmą mogą odbijać się czkawką przez lata. Zaraz dowiesz się, jak zweryfikować wiarygodność kontrahenta w sposób rzeczowy i skuteczny.
Współczesne narzędzia online dają wiele możliwości zbierania danych o potencjalnych partnerach biznesowych i współpracownikach. InBillo świadczy kompleksowe usługi oceny wiarygodności podmiotów gospodarczych. W tym artykule przedstawimy źródła najcenniejszych informacji w tym obszarze, z których także my korzystamy, tworząc raporty oceny wiarygodności.
Jakie rejestry należy sprawdzić?
Poprawny monitoring wiarygodności kontrahenta może być traktowany jako dobre zabezpieczenie zawieranych umów. W celu rzetelnego przeprowadzenia tej czynności należy zapoznać się z szeregiem różnego rodzaju rejestrów, które mogą dostarczyć zarówno informacji ogólnych (takich jak dane rejestrowe czy dane właścicieli), jak i bardziej dogłębnych danych (np. informacji o kapitale spółki, organów reprezentujących itp.).
Najbardziej wartościowym źródłem wiedzy, w którym możesz zweryfikować wiarygodność kontrahenta są następujące rejestry Państwowe:
- CEIDG (w przypadku działalności jednoosobowych)
- KRS (w przypadku spółek prawa handlowego)
- GUS (w przypadku firm, ale też organizacji pozarządowych i innych, np. spółdzielni mieszkaniowych)
Ważna w tym przypadku jest bieżąca aktualizacja pozyskanych danych. Musimy mieć pewność że pracujemy na świeżych danych. Bez odpowiedniego systemu może być to utrudnione, ponieważ codzienne ręczne sprawdzenie wpisów jest sprawą czasochłonną lub niemożliwą. Mając to na względzie, inBillo przekazuje dane aktualizowane codziennie. To sprawia, że ocena wiarygodności jest jeszcze bardziej precyzyjna.
Poza danymi o spółkach warto sprawdzić także informacje zawarte w bazach danych dotyczących gruntów i budynków. inBillo weryfikuje dane adresowe w poniższych rejestrach:
Konkretny adres spółki pomaga zweryfikować, jakie informacje zawarte są w państwowych geodezyjnych bazach danych. Dzięki temu uzyskujesz szereg informacji o gruntach i budynkach takich jak dane statystyczne, rok budowy, powierzchnia lub typ zabudowy. Dzięki temu ocena wiarygodności jest bardzo dokładna, a przedsiębiorcy wiedzą, chociażby jakim majątkiem dana spółka rozporządza.
Wiarygodność kontrahenta - zatrudnienie
Kolejnym ważnym punktem monitoringu weryfikacji kontrahenta jest sprawdzenie, jak wygląda sprawa zatrudnienia w danym przedsiębiorstwie. Te dane nie są łatwe do uzyskania i analizy, ponieważ nie ma ich w ogólnodostępnych źródłach. Można opierać się na liczbach zawartych w sprawozdaniach finansowych, ale mogą być one nieaktualne lub nie oddawać pełnej wiedzy na ten temat. Możliwe jest jednak szukanie dodatkowych informacji na LinkedIn. Jednak tutaj znowu pojawia się problem ręcznego pobierania danych.
Odpowiedzią na to jest oferta inBillo, która pozwala na automatyczne pobieranie takich danych, które są na bieżąco aktualizowane. Dodatkowym atutem tej oferty jest uzupełnienie informacji poprzez dane pozyskane z DMSales. Trzeba jednak traktować je z mniejszym zaufaniem, ponieważ zdarzają się przypadki, w których ich aktualność nie jest weryfikowana. Stwarza to ryzyko wykonania niepoprawnej oceny wiarygodności.
Czy możesz zweryfikować kontrahenta pod względem podatkowym?
Jednym z kluczowych etapów określenia wiarygodności kontrahenta jest weryfikacja pod względem podatkowym. Państwowe zasoby pozwalają na dość wnikliwą analizę sytuacji przedsiębiorstwa pod tym kątem. Dzięki inBillo można zweryfikować kontrahenta w:
- rejestrze VAT
- rejestrze VAT UE
W ten sposób uzyskasz pełną wiedzę na temat tego, czy firma jest podatnikiem VAT, czy ma aktywny NIP polski lub europejski oraz, czy rachunek bankowy widnieje na Białej Liście Podatników VAT. Te dane są niezwykle ważne przy współpracy, ponieważ pozwalają na weryfikację poprawności wystawianych i otrzymywanych faktur. Bez takiego zabezpieczenia narażasz się na konsekwencje ze strony urzędu skarbowego.
Konieczne jest również podejmowanie czynności mających na celu sprawdzenie zaciągniętych długów oraz opóźnień w płatnościach. Taka sytuacja wspomoże w ograniczeniu ryzyka wystąpienia zatoru płatniczego. Dodatkowo sprawdzenie uzyskanych dotacji i grantów państwowych może dostarczyć wiedzy, że kontrahent został w jakiś sposób zweryfikowany przez urzędy i jest wiarygodnym podmiotem.
Skąd pobierać internetowe dane o firmie?
Współczesny świat daje nam również inne sposoby na weryfikację kontrahenta. Podstawowym źródłem informacji jest strona internetowa przedsiębiorstwa. Dzięki niej można otrzymać rzetelne dane na temat prowadzonej działalności, sposobu rozliczeń, historii spółki lub jej aktywności w mediach społecznościowych.
Analizując tego typu informacje, uzyskamy pełniejszy obraz firmy. Będąc na tym etapie, należy również zweryfikować opinie na stworzonych do tego celu portalach (np. GoWork.pl) oraz komentarze w social mediach. Często w takich miejscach możesz znaleźć bardzo dużo ciekawych punktów widzenia i skonfrontować te informacje z zapewnieniami przyszłego współpracownika.
Chcąc wykonać badanie wiarygodności kontrahenta warto zwrócić się o pomoc do specjalistów w branży. Zachęcamy do skorzystania z usług inBillo. Wybierz rzetelne i aktualne źródło wiedzy na temat potencjalnego współpracownika, a proces podpisywania umowy będzie poparty rzeczową i skrupulatną analizą. Dzięki raportowi wiarygodności kontrahenta przeanalizujesz dane finansowe oraz opinie w szybki i przejrzysty sposób.